Monday, April 26, 2010

Polacy: Proszę Jeść Fasolę Czerwoną (z Ryżem)

Na okazję przyjęcia przyjaciół, chcieliśmy zgotować nasze ulubione danie w tamtym czasie: Fasola Czerwona i Ryż. To danie jest jedzone tradycyjnie w poniedziałek w Nowym Orleanie. Jednakże, Polacy na przyjęciu oglądali to danie podejrzliwie. Dziwiliśmy się dlaczego i wtedy nasz przyjaciel pochylił się nad nami i zwierzył się: "Polacy nie lubią fasoli". Byliśmy zaskoczeni ale przyjaciel ma rację. Książki kucharskie polskie tylko mają dwa albo trzy przepisy z fasolą. Chociaż istnieje wielki wybór zdrowej i smacznej fasoli, polskie sklepy spożywcze mają często tylko fasole małą i białą. Pojedynczo, Polacy twierdzą, że lubią fasolę, ale menu w restauracjach polskich sugerują inaczej. Dlaczego, napiszmy tu przepis na fasolę czerwoną z ryżem.

1 funt fasoli czerwonej suchej, przebrać i opłukać
0.5 funta golonki wędzonej
(nieobowiązkowo)
3 liście laurowe

1 szczypta ziół suchych: (niekonieczni
e)
  • pietruszka
  • bazylia
  • tarragon
  • majeranek
  • tymianek
Najlepiej gotować fasolę w garnku powolnego gotowania (we wolnowarze). Włóż fasolę, golonkę, liście laurowe i zioła w kuchence powolnej, i zalej woda. Gotuj osiem godzin. Fasolę można gotować naprzód.
1 pęto kiełbasy
  • 1/3 pokroić w plastry
  • 1/3 pokroić na połówki plastrów
  • 1/3 pokroić na ćwiartki plastrów

1 papryka zielona posiekana
1 papryka czerwona posiekana
1 cebula średnia żółta posiekana
3 ząbki czosnku zmielone
5 selerów polonijnych w plastry
3 łyżki stołowe masła, tłuszczu,
albo (sic!) oleju roślinnego

sol i pieprz kajeński

Kiedy fasola jest ugotowana, najpierw podsmaż cebule na maśle albo tłuszczu aż stanie się półprzezroczysta. Wtedy, dodaj paprykę, czosnek i kiełbasę. Kiedy papryka zmięknie, dodaj selery. Kilka minut potem dodaj fasolę i podgrzej. Przypraw solą i pieprzem kajeńskim. Podawać na ryżu.

Monday, April 12, 2010

Welcome to the Jungle

Butchering animals for a living used to be something you went to college to avoid, but in the up is down, PBR is table wine, "humanely raised = vegan" world of noveau-Williamsburgherlund, the dumbest generation ever has taken an unironic interest in the craft. But, "in this economy" you can only wish that you could butcher animals for a living. No, you will passionately butcher animals in your spare time, for free, for the profit of a profit-generating enterprise.